Знахідка віку. Ч.1.

indexПро те, як було знайдено річ, яку назвали знахідкою століття, розповідає відомий український археолог Борис Миколайович Мозолевський. Матеріал підготовлений за спогадами знаменитого археолога.

У ті дні на правобережжі Каховського моря піднялися ґрунтові води… Вони з’явилися й у розкопі Толстої Могили – скіфського кургану, розташованого на околиці міста Орджонікідзе Дніпропетровської області. 

Продовжувати роботи доводилося з містків, витягати з глинистого мулу на біле світло те, що залишилося від стародавнього поховання. Ось із глини здався чудової роботи горить з купкою наконечників стріл, що лежить біля нього. Поруч короткий меч — акінак, оправлений у золото, та золоті прикраси від нагайки. Прямо руками став розгрібати мул між ними, і раптом пальці натрапили на щось гостре — з рідкого бурого бруду знову блиснуло золото.

Я зрозумів, що це якась велика річ. Покликав археолога-скіфознавця Євгена Черненка, мого товариша та заступника з експедиції. Ми з ним обережно розгребли глину і побачили пектораль.

Була половина третьої години пополудні 21 червня 1971 року. Чи треба говорити, як застукало серце, коли я взяв у руки річ, що пролежала в землі 2300 років! Ми ополоснули її водою, і вона засяяла, ніби щойно вийшла з рук майстра. Час ніби не торкнувся витвору мистецтва, створеного на початку IV століття до нашої ери: пектораль (її вага 1150 грамів) виготовлена ​​практично із чистого золота – матеріалу, не підвладного часу.

Поняття «пектораль» узвичаїли французи під час розкопок єгипетських пірамід. Так назвали велику золоту нагрудну прикрасу, поширену на Стародавньому Сході. У скіфів вона траплялася досить рідко. Але якщо попередні знахідки такого роду були простими золотими пластинами, то пектораль з Толстої Могили — це складний високохудожній твір, у якому 50 персонажів — фігурок людей, тварин, птахів, комах — виконаних у техніці високого рельєфу майже повної скульптури.

За матеріалами virtlibrary.dp.ua

Комментарии к записи Знахідка віку. Ч.1. отключены

Filed under Історія золота, Факти

Comments are closed.